Ayakkabılarda Hakiki Deriyi Sahteden Nasıl Ayırırız

Ayakkabılarda Hakiki Deriyi Sahteden Nasıl Ayırırız

Ayakkabılarda Gerçek Deriyi Sahte Deriden Nasıl Ayırırız?

Ayakkabılar giyim kuşam sektörü ile ilgili olarak oldukça önemli ürünler olarak görülmektedir. Özellikle sağlığı etkileyen ürünler olması doğrudan veya dolaylı etkileri önemli kılmaktadır. Bu açıdan ayakkabılar hakkında doğru yorumlar yapmanın mevcut ayakkabı özelliklerini tam anlamı ile kavramakla yakından bir alakası vardır. Bu açıdan bakıldığında ayakkabılarla ilgili olarak insan sağlığını doğrudan etkileyecek detaylar öne çıkar. Bu detaylar arasında ayakkabının üretildiği mevcut materyalin etkisi oldukça fazladır. Ayakkabı materyalleri içerisinde en değerli grupta materyaller yer almaktadır. İnsan sağlığına olumlu katkısı çok fazla olan bu materyallerle ilgili olarak özellikle piyasada çok fazla sahte ürün olduğunu ifade etmek gerekir. Bu sebeple gerçek deri ürünleri sahtelerinden ayırt etmenin bilgisine sahip olmak önem arz eder. Söz konusu durum mevcut ürünlerde erkek ev terliği kategorisine kadar geçerli bir durumdur.

Deri konusundaki hassasiyet kadın terlik modelleri içinde zikredilebilecek bir durumdur. Nitekim deri olduğu iddia edilen birçok ürünün aslında yapay deriden temin edildiği anlaşılmaktadır. Bu anlamda mevcut bilgiler arasında hakiki deri edebilmenin en önemli yollarından bir tanesi esnekliktedir. Yapay malzemelerin sıkıştırılması ile ortaya çıkarılan yapay derinin esnekliği neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu sebeple ilk olarak ayakkabının esnekliği kontrol edilmelidir. Diğer taraftan ayakkabı yüzeyine bakılarak ürünün doğallığı hakkında fikir edinmek zor olmaz. Hakiki deri ürünlerin tabaklanması her ne kadar iyi bir şekilde yapılmış olsa da doğal görünümden izler taşımaktadır. Bu anlamda iyi bir referans sağlamak mümkündür.

Hakiki deri ürünlerin yanması oldukça zordur; ancak yapay malzemeden üretilenlerin ateşe duyarlılığı yoktur. Elbette satın alma sırasında böyle bir test yapmak mümkün değildir. Ancak kullanım alanına bağlı olarak önemli bilgilerden bir tanesidir. Diğer taraftan dikkat çeken bilgiler arasında su geçirmezlik söz konusudur. Hakiki deri ürünler su geçirme testlerinden tam not almaktadır. Muya ülkemizde yer alan terlik ve ayakkabı üreticileri arasında kalitesiyle dikkat çeken markalar arasında bulunmaktadır. Tüm ürün kategorileri dâhilinde kaliteden ödün vermeyerek ürün çeşitliliği ile hizmet vermektedir.

Moda ve Yaşam