İnternet Haberleri Oku

İnternet haberleri okumak artık günlük yaşantımızın bir parçası haline geldi. Eskiden bir bilgiye erişmek için basılı ya da görsel medyadan takibini yapmak zorundaydık. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesiyle habere anında ulaşmak mümkün. Özellikle akıllı telefon kültürünün yerleşmesiyle de bu popülarite oldukça yükseldi.

Sosyal medya daha iyi bağlantı kurmamıza yardımcı olmasına rağmen, aynı zamanda sahte haberlerin veya yanlış bilgilerin viral yayılmasını da neden oldu. Yalan haberler, okuyucuyu aldatmak amacıyla yanlış bilgiler kullanılarak oluşturulur. Okuyucunun dikkatini sansasyonel veya çılgın bir iddiayla çekerek, daha sonra tıklayıp paylaşacaklarını umarak çalışırlar.

Sosyal medya yayınlarımız, gönderileri normalde etkileşimde bulunduğunuz içerik türüne ve içeriğin ne kadar popüler olduğuna göre sıralayan bir algoritma veya kurallar sistemine dayanmaktadır. İçerikle ne kadar çok insan etkileşime girerse, sahte haberler o kadar hızlı yayılır. Bu sayede site reklamlarını siteye koymak için ödeme yapan reklamcılardan o kadar fazla para kazanır.

İşte okuduğunuz haberin sahte haber olabileceğine dair birkaç işaret:

Kanıt yok: İddiaları için hiçbir kanıt içermez ve genellikle hikayenin bir kişinin tarafına dayanır.

Sansasyonel başlık ve resimler: Sizi cezbetmek için çirkin bir başlık ve resimler kullanır. Hikayeler ayrıca birçok tuhaf iddiayı içerebilir.

Başka hiçbir yerde bildirilmemiştir: Haberi başka bir haber kaynağında bulamazsanız, inandırıcılığını sorgulamanız mantıklıdır.

Medya uzmanları, COVID-19 salgınının birçok ülkede gazetecilere yönelik artan sansür ve taciz ile birlikte küresel medya üzerinde bir etkisi olduğunu ve aynı zamanda güvenilir haberciliğin önemine ilişkin yenilenmiş bir farkındalığın olduğunu söylediler.  Etik gazetecilik doğru ve adil olmalıdır. Gazeteciler bilgi toplama, raporlama ve yorumlama konusunda dürüst ve cesur olmalıdır. Etik gazetecilik, işinin sorumluluğunu almak ve kararlarını halka açıklamak anlamına gelir.

İnternet haberleri ve güncel son dakika gelişmelerden haberdar olmak için şimdi https://www.canlihaber.com/ adresine tıklayın.

Moda ve Yaşam