Kamera performansıyla liderliğe oturuyor; Huawei Mate 40 Pro incelemesi

Kamera performansıyla liderliğe oturuyor; Huawei Mate 40 Pro incelemesi

Huawei‘nin kamera performansıyla göz dolduran yeni akıllı telefonu Huawei Mate 40 Pro, hem işlemci hem de kamera performansıyla çıtayı bir üst noktaya taşıyor. Göz alıcı tasarımıyla da dikkat çeken Mate 40 Pro ile ilgili tüm detaylar mercek altında.

Geçtiğimiz ekim ayının sonunda lanse edilen Huawei Mate 40 serisi tasarımı ve detaylarıyla öne çıkmıştı. Tanıtıldıktan kısa bir süre sonra ofisimize gelen model Leica imzalı kameralarıyla fark yaratsa da 5 nm üretim süreciyle üretilen Kirin 9900 işlemcisi, 5G desteği ve 66 wattlık şarj sistemiyle de övgüleri hak ediyor.

Teknik özelliklere bakıldığında dolu dolu bir model olan Huawei Mate 40 Pro, akıllı telefon dünyasına yeni bir soluk getiriyor. DxOMark tarafından piyasadaki en iyi kameraya sahip akıllı telefon olduğu belirtilen Mate 40 Pro’nun tasarımdan yakından bakalım.

Huawei Mate 40 Pro

Huawei Mate 40 Pro

HUAWEI MATE 40 PRO TASARIM

Huawei Mate 40 Pro Mistik Gümüş ve Siyah olmak üzere iki farklı renk seçeneğiyle geliyor. Bizim incelediğimiz model telefonun Mistik Gümüş renk seçeneği olduğunu yeri gelmişken söyleyelim. Bu renk tüm renkleri ve ışığı yansıtabilmesiyle bizim favori rengimiz oldu. Telefonun tasarımına geri dönecek olursak cihazın önünde ve arka tarafında cam malzeme yer alıyor.

Telefonun gövdesinde ise alüminyum malzeme kullanılıyor. Kullandığımız süre boyunca hem biz hem de telefonu gören kişiler Mate 40 Pro’nun tasarımından epeyce etkilendi. Piyasadaki diğer amiral gemisi akıllı telefonlar gibi hafif bir gövdeye sahip olmayan telefonun sol tarafında herhangi bir tuş ve bağlantı mevcut değil. Telefonun sağ tarafında ses ve güç tuşları karşımıza çıkıyor. Mate 40 Pro’nun alt tarafında SIM kart, USB-C ve hoparlör ızgarası yer alıyor. SIM kart yuvasında yer alan hafıza desteği sayesinde telefonun depolama kapasitesi de artırılabiliyor. Telefonda stereo destekli hoparlörler kullanılmış durumda. Hoparlörlerin sunduğu ses performansını ise başarılı bulduk.

Telefon IP68 serfitifikası sayesinde suya ve toza karşı dayanıklı bir gövdeye sahip. Bu sayede telefonu yağmurlu bir havada da kullanmanız mümkün. Telefon aynı zamanda 1,5 metre su altında 30 dakika boyunca çalışabiliyor.

HUAWEI MATE 40 PRO PERFORMANS

Telefonun kalbinde Huawei imzalı Kirin 9900 işlemcisi yer alıyor. Apple’ın A14 Bionic işlemcisinde olduğu gibi bu işlemci de 5 nm üretim süreciyle üretilmiş durumda. İşlemci telefonun güçlü performansında önemli rol oynuyor. 5 nm’lik işlemciler 7 nm’lik işlemcilere kıyasla daha az güç tüketip ve daha az ısı yayıyor. Bu da işlemcinin daha performanslı çalışmasına yardımcı oluyor.

Huawei tarafından tasarlanan işlemci günlük kullanımla birlikte performansa ihtiyaç duyan uygulamalarda ve oyunlarda çok iyi performans sergiliyor. Kirin 9900 işlemcisine eşlik eden 8 GB RAM de sekmeler arasındaki geçişlerde telefonun hızlı çalışmasına katkıda bulunuyor. Telefonda işlemci performansı kadar dikkat çeken bir diğer önemli detay da pil performansı.

4.400 mAh kapasiteli pili bünyesinde barındıran model, Huawei’nin daha önceki modellerinde olduğu gibi uzun bir kullanım deneyimi yaşatıyor. Telefonla çok fazla haşır neşir olmazsanız iki güne varan bir kullanım imkanı elde etmek mümkün. Pek tabii ekran parlaklığını son seviyeye getirip telefonu çok fazla kullanıyorsanız bu süre bir güne düşüyor.

Telefonda en çok beğendiğimiz özelliklerden biri de hızlı şarj oldu. En büyük rakibi Apple, kutu içeriğine hızlı şarj adaptörünü koymazken Huawei, 66 Watt gücündeki adaptörü kutu içeriğine koymuş durumda. Bu konuda bizi mutlu eden Huawei, telefonun 30 dakikada yüzde 85 şarj seviyesine ulaşacağını belirtiyor.

Bizim gerçekleştirdiğimiz testlerde de bu süreyi gördük. Kablolu tarafta gördüğümüz bu dikkat çekici değer kablosuz tarafa da taşınmış. 50 wattlık bir kablosuz güç sunan model 45 dakikada telefonun pilini doldurabiliyor.

Huawei Mate 40 ProHuawei Mate 40 Pro
LEICA FARKI

Telefonun hiç şüphesiz en can alıcı özelliği bünyesinde barındırdığı kameraları. Leica’dan aldığı destekle kamera konusunda liderliğe oturan Huawei, her yeni modelinde çıtayı bir adım daha yukarı taşıyor. Kamera incelemeleri yapan DxoMark tarafından piyasadaki en başarılı akıllı telefon olduğu belirtilen telefonun kamera performansını biz de merak ediyorduk.

Kullandığımız süre zarfında kameranın sunduğu performanstan epeyce etkilendik. Gerek iyi ışık, gerek ters ışık gerekse düşük ışıkta dört dörtlük bir performans sergileyen telefon gerçekten de fark yaratıyor. 50 megapiksellik ana kamera kadar 20 megapiksellik ultra geniş açı ve 12 megapiksellik telefoto kameraları da çok başarılı çalışıyor. Pek tabii 50 megapiksel çözünürlüğünde fotoğraf çekmeyi düşünüyorsanız kamera ayarlarında Diğer-Yüksek Çözünürlük seçeceğinin seçilmesi gerekiyor. Bu moddayken kamera hem 50 megapiksel hem de yapay zeka destekli 50 megapiksel çözünürlükte fotoğraflar çekebiliyor.

Yüksek çözünürlük sayesinde detaylı fotoğraflar çekebilen telefon aynı zamanda 5 kat optik yakınlaştırma ve 100 kat dijital yakınlaştırmaya da imkan tanıyor. Pek tabii 50 kat yakınlaştırma yapıldığında kumlanma olsa da bir telefonda bu değeri görmek gerçekten de etkileyici.

Huawei Mate 40 Pro

Huawei Mate 40 Pro

HUAWEI MATE 40 PRO’DA GOOGLE SERVİSLERİ VAR MI?

Android 10 işletim sistemini temel alan ve EMUI 11 arayüzü yüklü gelen telefonda Google servisleri ne yazık ki bulunmuyor. Çoğu uygulama Huawei’nin uygulama mağazası AppGallery’de karşımıza çıkıyor. Mağazada yer almayan uygulamaların SDK’sını da bulup telefona indirmek de mümkün.

Facebook, WhatsApp ve Instagram gibi uygulamalar bu yöntemle telefona indirilebiliyor. Huawei Mate 40 Pro’da Petal Maps ve Petal Search isimli iki adet Huawei imzalı uygulama göze çarpıyor. Huawei Petal Search, Google gibi bir arama motoru olarak karşımıza çıkarken, Petal Maps ise bir harita uygulaması. Petal Search üzerinden AppGallery’de olmayan uygulamalar da indirilebiliyor. Lafı toparlayacak olursak Huawei Mate 40 Pro, gerek tasarım gerekse performans açısından çok başarılı bir telefon. Özellikle bünyesinde barındırdığı kameralarla farkını konuşturan model fotoğraf çekimine meraklı kullanıcılar için biçilmiş kaftan.

Kaynak: birguncel.com

Teknoloji