Küresel hisse rotasyonunda %20 yükseliş beklentisi

Küresel hisse rotasyonunda %20 yükseliş beklentisi

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Citigroup stratejistlerine göre, pandeminin kazananları olan büyüme hisselerinden, aynı süreçte düşüş gösteren değer hisselerine yönelik rotasyonun %20’lik yükseliş potansiyeli bulunuyor. Pandemi döneminde fiyatları düşen değer hisselerinin, yüksek fiyatlı hisseler karşısında gösterdiği yüksek performans, ABD’nin 10 yıllık enflasyona karşı korumalı tahvil verimlerindeki yükselişi yakından takip ediyor.

Negatif reel oranlar, son yıllarda büyüme hisselerindeki rallinin temel taşı olarak görülüyordu. Bunun kısmi nedenlerinden biri de yatırımcıların, hisselerdeki yükselen değerlemeleri mantıklı bulmasına neden olmalarıydı. Reel oranlardaki yükseliş, ABD ekonomisinin hız kazandığına yönelik bir işaret ve yatırımcılar bu durumu olumlu karşılıyor. Bununla birlikte oranlardaki yükseliş, ekonomik toparlanmadan fayda görmesi beklenen düşük fiyatlı döngüsel hisselere yönelik rotasyonu başlattı.

Rotasyonda tersine dönüş

Rotasyon trendini tersine çevirebilecek iki senaryo bulunuyor. Bunlardan birincisi küresel ekonominin toparlanma göstermekte başarısız olması. İkincisi ise merkez bankalarından gelebilecek yeni müdahaleler. Bu müdahaleler ise tahvil piyasalarında istikrar sağlamak için yapılabilir ve reel verimleri yeniden -%1 seviyesine geriletebilir.

 

 

 

 

Kaynak: kralblogcu.com

Ekonomi