Meşhur Sultanahmet Köftesi Nasıl Yapılı

Meşhur Sultanahmet Köftesi Nasıl Yapılı

Köfte Türk mutfağında vazgeçilmez yemeklerden birisidir. Dünyanın farklı coğrafyalarında farklı et ve baharat türleri kullanılarak üretilen köfte türleri bulunmaktadır. Türk Kültürü’nün de vazgeçilmez yemeklerinden birisi köftedir. Kültürümüzde pek çok köfte türü yer almakta, insanlarımız tarafından sevilerek tüketilmektedir. Akçaabat Köftesi, İzmir Köfte, Tekirdağ Köfte, İnegöl Köfte, Dalyan Köfte, Kadınbudu Köfte, Sultanahmet Köftesi gibi pek çok köfte türü Türkiye’de yapılmakta ve tüketilmektedir.

Ülkemizde sevilerek tüketilen köfteler içerisinde Meşhur Sultanahmet Köftesi damakta bıraktığı farklı lezzetlerle öne çıkmaktadır. Türkiye ve dünyanın en çok turist çeken sayılı şehirlerinden olan İstanbul’un marka değerlerinden birisi olan Sultanahmet Köftesi lezzeti dilden dile dolaşan muazzam bir yemek lezzettir. Çeşitli formatlarda servis edilen Sultanahmet Köftesi’nin ekürisi ise hiç şüphesiz piyaz’dır.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan Kültür Portalı’na göre Sultanahmet Köftesi içeriği ve tarifi şu şekildedir;

  • 1 kg yağsız kıyma
  • 150 gr. böbrek yağı
  • 2 baş soğan
  • 2 çay kaşığı karbonat
  • 2 yemek kaşığı süt tozu
  • 1 yumurta sarısı

Kıyma ile böbrek yağı kıyma makinasında çekilir, soğanlar rendelenir karıştırılarak yoğurulmasının akabinde karbonat, süt tozu ve yumurta ilave edilir. Kıvamlanana kadar yoğurulan köfte kıyma makinesinden bir kez daha geçirilerek köfte dinlenmeye bırakılır. En az 1 gün dinlendirilen köfte istenilen şekil verilerek garnitürlerle birlikte servis edilir. Pişirme işlemi tercihen ızgarada gerçekleştirilmekle birlikte, fırın tercih edenler de vardır. Sıklıkla dikdörtgenimsi şekil verildiği görülmektedir. Garnitür olarak ise sıklıkla biber sunulur. Köftenin kolay bir yiyecek olduğu düşünülürken Sultanahmet Köftesi’nin üretim aşamalarının çok zahmetli olması da dikkati çekmektedir.

İstanbul’da bir gelenek haline gelen ise Meşhur Sultanahmet Köftesi’nin yanına piyaz’ın eşlik etmesidir. Bu ikilinin muazzam uyumu damakları vazgeçilmez bir tat bırakmaktadır. Sultanahmet Köftesi yapan mekanlarda menüde çok fazla yemek yer almaz. Müşteri ne yiyeceğini bilerek ve bu köfteye odaklı olarak gelir. Mekanlarda çeşit olarak çoğu zaman ızgara et bulunabilir. Genellikle irmik tatlısı da Sultanahmet Köftesi arkasından tercih edilen tatlı olarak ön plana çıkmaktadır. İstanbul deyince akla gelen bu muazzam lezzeti Meşhur Sultanahmet Köftecisi‘nde denemenizi tavsiye ederiz.

Genel Kültür