Sibirya Kurdu (Husky)

Sibirya Kurdu (Husky)

Oldukça can dostu olan husky ırkı köpeklerin kökeni Rusya Sibirya’dır. Şu yıllarda ev köpeği olarak bilinse de eski yıllarda kızak çekmede ve ren geyiklerinin çobanlığında kullanılmıştır. Etkileyici cam mavisi gözleriyle oldukça dikkat çekmekte ve köpek sahiplenme açısından çok tercih edilmektedir. Yabancılarla çabuk kaynaşan husky bekçi köpeği olarak tercih edilmemektedir. Yaklaşık ömürleri 12 ila 15 yıldır. Yeterli yetişkinliğe ulaştıklarında 66 cm ve 30 kg olmaktadırlar. Sert bakışlı olmalarının yanı sıra çok nazik ve dost canlısıdırlar. Oldukça güçlü ve dayanıklı yapıları sayesinde -50 -60 derece soğuklara dayanabilirler. Soğukta daha aktif iken sıcak havalarda hareket etmemek için inatlaşabilirler.

Husky Özellikleri

Husky ırkı ilk olarak gözleriyle dikkat çekmektedir. Çok havlamaz sadece zaman zaman ulurlar. Uzun tüyleri oldukça bakım gerektirir yılda iki defa tüy dökme zamanları vardır. Çok kokusu olan bu ırk haftada birkaç kez yıkanmalıdır haftada 2 veya 3 kez taranmalıdır. Husky başıboş gezmeyi çok seven özgür ruhludur bu sebeple küçük iken sahiplenilip tasma alışkanlığı kazandırılmalıdır. İtaat eğitimleri aksatılmadan verilmelidir. Enerjik ve güçlü bir yapıya sahiptir günde en az 30_60 dk yürüyüş yatırılmalı soğuk iklime uygun bir bünyeye sahiptir. Bu sebeple sıcak havalarda yürüyüş yaptırılmalıdır. (Antalya’da bir tanıdığımın huskysi öğlen sıcağında bayılırdı altına buz kalıpları sererlerdi) İnatçıdır mantığına uymayan şeyleri yaptırmak sizi zorlayabilir. Husky köpek sahiplenme istenildiğinde barınacağı yerin serin olmasına dikkat edilmelidir. Sürü hâlinde yaşamayı severler imkânınız varsa iki tane besleyin. Diğer ırklarla anlaşabilirler fakat kendi ırklarıyla daha uyumludurlar. Farklı ırklara göre daha uyumlu ve naziktirler buda daha çok tercih edilmelerini sağlıyor.

Bakımı ve Beslenmesi

Husky ırkı enerjik olduğu için yüksek proteinli mamalar ya da besinler ile beslenmelidir. Şekerli yiyecekler verilmemelidir. Çiğ et ve çiğ balık köpekleri vahşileştirdiği için evde yaşayan köpeklere verilmemelidir. Köpek sahiplenme düşüncenizde husky ırkını seçtiğinizde tüy ve kulak bakımına çok dikkat etmelisiniz hatta iç kulak, kanal temizliğini veterinere yaptırmalısınız. Gözlerinin enfeksiyon kapmamasına özen gösterin. Uzadıkça tırnakları kesilmelidir. Her şeyin yansıra husky iyi bir dost ve oyun arkadaşıdır.

Genel Kültür