Tenis Kuralları Nelerdir

Tenis Kuralları Nelerdir

Tenis Kuralları Nelerdir?

Tenis tüm dünyada yaygın olarak oynanan bir spordur. Oyuncular çok sayıda kortta oynamak için raket ve top kullanırlar. Her kortun Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından tanımlanan bir boyutu vardır. Oyunun uzunluğu, oyun sayısı ve kuralları da yönetim kurulunun tüzüğünde tanımlanmıştır. Çiftler ve tekler dahil olmak üzere sporun çeşitli varyasyonları vardır. Bazı varyasyonlar çim, toprak veya sert kortlarda oynanır ve her varyasyon kendi ekipmanını gerektirir. Ek olarak, bazı oyuncular raketi tutarken sadece tek elle veya iki el kullanırlar. Tenis raketi her oyuncunun kendine ait ekipmanıdır.

Tenis Nasıl Bir Alanda Oynanır?

Tenis, 90 fit uzunluğunda ve 45 fit genişliğinde bir oyun alanına sahip dikdörtgen bir kortta oynanır. Sahanın kenarları lastikle kaplanmıştır, böylece toplar yere düştüğünde oyunculara zarar vermez. Her kort, çizgilerinin uzunluğu, genişliği ve yüksekliği ile yeniden tanımlanır. Direklerin arasına gerilmiş bir tenis ağı, kortun her iki ucunda duruyor. Esnek bir şekilde oyunu oynayabilmeniz için tenis ayakkabıları önemli bir süreci teşkil eder.

Her oyuncu, arkaları fileye dönük olarak sahanın karşı taraflarında oturur. Her oyuncunun taban çizgisi arasına çizilen bir çizgi, sahadaki konumlarını gösterir. Bir servis çizgisi, her bir taban çizgisini ikiye böler ve ağa paralel olarak çalışır.

Servis hattının her iki ucunda, servis kutusu adı verilen bir nokta, fazladan topları ve servis edilebilir bir servisi geri vermeye hazır oyuncuları tutar. Bu alanda ayrıca, oyuncular sayı kazandıran bir servis attığında veya iyi bir servisten sayı kazandıran bir şut aldığında puanların sayıldığı bir puanlama alanı vardır. Tenis çantaları ekipmanlarınızı koymanızı sağlayan önemli eşyalardır.

Tenis maçları, set başına dört oyunla altı sete kadar sürer. Her oyun, her set arasında bir dakika olmak üzere 20 dakikaya kadar sürer. Her setin yarısında, bir takım ‘mola’ der, burada başka bir takım servis atmayı devralır. Bir sette iki oyun kazanan takım seti kazanır ve bir sonraki tura geçer. Maç, bir takım altı seti de kazanana veya her iki takım da maç saatini 0:00’a sıfırlayan molalar verene kadar bu şekilde devam eder.

Spor