Teniste Uluslararası Topluluklar Nelerdir

Teniste Uluslararası Topluluklar Nelerdir

Tenis her zaman bir zengin sporu olarak anılmıştır. bunun en önemli sebebi ekipmana verilen ağırlığın fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Elbette tenis ekipmanlarının maliyet açısından oldukça ileri seviyelerde olduğu gerçeği doğru bir bilgiyi yansıtmaktadır. Bu açıdan düşünüldüğünde ekipmansız bir tenis ya da tenissiz bir ekipman düşünülemez. Ancak sadece bu spor dalına gönül veren gerçek tenis severler için herhangi bir neden engel teşkil etmez. Tenis ilgili olarak tarihe geçmiş birçok konu olduğunu görmekteyiz. Nitekim başta daha raketin bile kullanılmadığı yıllardan bu yana Uluslararası Tenis Federasyonu’nun çalışmalarını bakarak geçen zaman daha iyi anlaşılmaktadır. Bu anlamda tenisle ilgili merak edilen fazlası ile bilgiler olduğunu görmekteyiz. Bu bilgiler arasında uluslararası topluluklar da yer almaktadır. Her türlü tenis malzemesi ve tenis çantası modellerine tenis market’den ulaşabilirsiniz.

Uluslararası tenis toplulukları tenis tarihi ile yakından alakalıdır. Bu anlamda belli başlı kısaltmaların karşımıza çıktığını görmekteyiz. Genel olarak İngilizceden Türkçeye çevrildiğinde bir anlam ifade etse de WTA ve ATP nedir sorusu sıklıkla karşı karşıya kalınan sorular arasında yer almaktadır. Kelimenin açılımına bakıldığında Women’s Tennis Association şeklinde bir açılımı olan WTA, Kadınlar Tenis Birliği şeklinde karşılık bulunmaktadır. 1972 yılında bu topluluk Billie Jean King tarafından kurulmuştur. Bu oluşumla ilgili olarak kadınların erkeklerde aynı hakları elde edebilme maksadıyla harekete geçmeleri bir neden teşkil etmiştir. Gerek turnuvalarda alınan ödüllerin tutarı ve gerekse de diğer detaylar noktasında erkeklerle aynı hakları elde etmek isteyen kadınların kurmuş olduğu bu oluşumdur. Yönetim merkezi Florida’ya bağlı San Petersburg’tur. Diğer taraftan Londra ve Pekin’de de merkezleri vardır.

Uluslararası tenis topluluklarından bir diğeri de ATP’dir. Association of Tennis Professionals şeklinde açılımı olan bu kuruluşla ilgili Profesyonel Tenisçiler Birliği ile Türkçede karşılığı olduğu görülmektedir. Bu oluşum kadın tenisçiler birliğinden daha önce kurulmuş bir oluşumdur. Ancak buluşma düzenlediği turnuvalar 1990 yılından itibaren başlamıştır. Yönetim merkezi Monaco, Sidney ve Florida’da bulunmaktadır. Ancak ana ofisinin Londra’da olduğu bilinmektedir. İlk olarak tenis toplulukları kadınların ve erkeklerin ayrı bir biçimde haklarının savunulduğu birlikler olsa da zaman içerisinde birleşmiş günümüzdeki Uluslararası Tenis Federasyonu’nun meydana getirmişlerdir.

Spor