Trabzon Gezilecek Yerler Listesi Turistleri Hayran Bırakıyor

Trabzon Gezilecek Yerler Listesi Turistleri Hayran Bırakıyor

Trabzon Gezilecek Yerler Listesi Turistleri Hayran Bırakıyor!

Trabzon, Türkiye’de Karadeniz kıyısında bir şehirdir Tarihi yerleri, bahçeleri, yemekleri ve kültürü ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Trabzon’da Osmanlı döneminden günümüze kadar korunmuş birçok anıt ve bahçe bulunmaktadır. Şehrin dışında doğal güzellikleri ve nesli tükenmekte olan hayvanları görebileceğiniz bir doğa koruma alanı bulunmaktadır. Trabzon haber kapsamında kişiler bölgenin doğal güzelliklerini görünce etkileniyor.

Şehrin Tarihi İlgi Uyandırıyor!

Trabzon şehri MS 1. yüzyılda İmparator Trajan tarafından sahilde bir deniz üssü olarak kurulmuştur. Hızla büyük bir şehir haline geldi ve yüzyıllar boyunca öyle kaldı. Trabzon, önemli ticaret yolları üzerindeki konumu nedeniyle zamanla önemli bir ticaret merkezi haline geldi. Tarihte ticaretin yanı sıra Trabzon’un stratejik konumu da onu korsanlar için bir hedef haline getirdi; bu nedenle bu tarihte güçlü surlara sahip olmuştur. Bugün Trabzon, tarihi ve yerel halk ile uluslararası turistler arasındaki popülaritesi nedeniyle önemli bir kültür merkezi olmaya devam etmektedir.

Trabzon belediyesi Türkiye’nin en kalabalık belediyelerinden biridir ve genel olarak on birinci sıradadır. 2018 nüfus sayımı verilerine göre Trabzon’un belediye bölgesinde yaşayan 730.555 kişi vardı. Bu, onu genel olarak Türkiye’nin en kalabalık beşinci belediyesi ve Doğu Karadeniz’in en kalabalık ikinci şehri yapar. Trabzon’un özellikle tarımın başarılı olduğu doğu kesiminde birçok insan yaşıyor. Ancak şehrin merkezinde de çok sayıda hükümet binası ve sanayi bölgesi bulunuyor. Bu nedenle şehrin her iki yakası da bolca büyüme fırsatı ile ekonomik olarak gelişiyor. Trabzonspor takımının sahasını da kişiler bu kapsamda gezebiliyor.

Trabzon’da doğal güzellikleri ve tarihi sayesinde turizm yaklaşık 50 yıl önce canlanmaya başladı. Şehir, Karadeniz’e dökülen iki nehir boyunca uzanır; bu yüzden ‘köprüler şehri’ olarak bilinir. İki nehir, ikisini birbirine bağlayan büyük bir köprü ile şehri doğu ve batı olarak ikiye böldü. Şehrin her iki yarısı da eski Osmanlı binaları, bahçeleri, ormanları ve doğa koruma alanları ile eşit derecede güzel. Trabzon, güzel olmasının yanı sıra, büyüklüğü diğer şehirlere kıyasla düşük suç oranları ile nispeten güvenlidir.

Genel Kültür