Yaşlanan Bedenler İçin Direnç Egzersizleri

Yaşlanan Bedenler İçin Direnç Egzersizleri

Yaşlanan Bedenler İçin Direnç Egzersizleri

İnsan ömrü mutlaka bir yerde bitmesi gereken bir süreçtir. Önemli olan bu süreci nasıl yaşadığınız ve nasıl tamamlamayı arzu ettiğinizdir. Son yıllarına gelmiş ve bedeni yaşlanmış olan bireyler, fiziksel olarak aktif kalabilmek ve son güne kadar sağlıklı olabilmek için direnç egzersizlerini uygular. Yaşlanan bedenler için hangi türdeki egzersizler ve aktivitelerin en doğru olduğunu bilmek, bunu sağlıklı şekilde yapmak için önemlidir. Dayanıklılık ve direnç antrenmanları arasında yer alan bisiklet, koşu, aerobik, fitness ve kas güçlendirici diğer egzersizler, yaşınız ilerledikçe bedeniniz üzerindeki sağlığınızı da iyi yönde etkiliyor. Her iki egzersiz türü de farklı kasları çalıştırdığından, ikisinin bir arada kullanılması uzun süreler sağlıklı kalabilmek için ideal bir seçimdir.

Direnç eğitimleri, kalp üzerinde olumlu etkilere sahip egzersizleri içerir. Halterin kalp sağlığı üzerindeki etkisi, felç riskini büyük bir yüzdelik oranda engelliyor. Dayanıklılık antrenmanlarında ise hücrelere direk olarak etki eden egzersizler, potansiyel olarak sağlık açısından olumlu etkilere sahiptir. Yaş aldıkça bunun için zaman ayırıp, sadece altı ay boyunca düzenli çalışma sonrasında, koşu ve yüksek yoğunlukluk fitness antrenmanlarında ciddi sonuçlara ulaşılabilir. Isınma ve soğuma egzersizleri özellikle bu yaşlarda oldukça büyük önem taşır. Daha zor ısınan ve soğuyan kaslar için normalden daha fazla zaman ayırmak gerekebilir.

Bedeninizi yaşlanmaktan korumak sizin elinizde olduğu gibi yapacağınız aktivitelere de bağlıdır. Gençlik yıllarında hiç spor yapmamış biri, 70 yaşına geldiği zaman çok daha hafif egzersizlerle spor hayatına başlayabilir. İmkansız değil ama çok daha zorlu bir süreç içine girilir. 65 yaş üzerindeki kişilerin haftalık ortalama olarak neredeyse yüz elli saatlik bir aktivite yapmaları gerekir. Sağlıklı kalabilmek, son yılları aktif geçirebilmek için düzenli olarak spor yapmak büyük önem taşır. Temel yönergelere uyulduğu ve profesyonel bir uzman ile çalışıldığı sürece, spordan dolayı herhangi bir sağlık probleminin yaşanması çok olası değildir.

Eğer sizde belli bir yaşın üzerindeyseniz ve aklınızda spora başlamak var ise konu ile ilgili uzman spor eğitmeni Burak Kulaksız ile iletişime geçebilir ve yaşamınızın sonuna kadar çok daha sağlıklı ve dirençli bir beden sahip olabilirsiniz.

Spor